"Francie by měla být v obrazovém zpravodajství více vidět," prohlásil nedávno prezident Jacques Chirac. Nemuselo by to podle něj nutně znamenat, že zamýšlený kanál by byl provládní institucí. Důležitější prý je, aby ve světě šířil francouzský pohled na světové dění. "

Na obrazovkách pořád vidíme záběry americké koalice nebo irácké televize, ale protiváha vůči zpravodajství válčících stran schází," přitakává pařížský list Le Monde.

Vysílání už v příštím roce

Podle vládních plánů by vysílání mohlo začít v příštím roce, přičemž v prvních projektech státního rozpočtu 2004 se počítá s vyčleněním 30 miliónů eur (asi 950 mil. Kč). Kritici však výši této sumy označili za zcela nedostatečnou. Pokud chce Francie vážně konkurovat, přijde to na nejméně 100 miliónů eur (3,1 mld. Kč), míní poslanec Francois Rochebrune.

Generální ředitel francouzské zpravodajské televize LCI Jean-Claude Dassier upozornil, že zamýšlená stanice by si zpočátku musela klást skromnější cíle a teprve postupně budovat síť korespondentů po celém světě. Možná by podle něj byla i spolupráce se zpravodaji rozhlasové stanice Radio France International či tiskové agentury AFP.

Promluvit nechali jen Chiraca

Že je celý projekt skutečně teprve v plenkách, prokázal i jeden nedávný kuriózní příklad. LCI, která CNN považuje za jakýsi vzor, před několika týdny přímo přenášela tiskovou konferenci Chiraka, ruského prezidenta Vladimíra Putina a německého kancléře Gerharda Schrödera v Paříži. Jako první učinil prohlášení Chirac a jakmile domluvil, vysílání se vinou technické poruchy přerušilo. Francouzi tak prý museli přepnout na CNN, která na tiskovce samozřejmě nechyběla.