SMART (Small Missions for Advanced Research in Technology) dorazil úspěšně k cíli své mise a začal studium Měsíce. Sonda, kterou připravila ESA (Evropská kosmická agentura) je první evropskou vlaštovkou při zkoumání našeho kosmického souseda a zároveň také jedním z experimentů pro testování nových technologií určených pro výzkum sluneční soustavy.

K Měsíci dopravil sondu nový iontový pohon, který poprvé použila NASA u mise Deep Space 1 (setkání s kometou Borelly). Ionty poháněly sondu SMART celých šestnáct Měsíců, během kterých se po složité dráze postupně sonda vymaňovala z gravitační sféry naší planety. O iontovém pohonu se dočtete více informací například zde.

Přestože původní plán vědecké části mise počítal pouze s šesti měsíci práce, už dnes je jasné, že sondě se vede dobře a bude sloužit skoro tři roky. Snímky, které poskytuje jsou velmi kvalitní, takže se můžeme těšit na záplavu nových pohledů do tváře Měsíce, stejně jako na zajímavá data z dalších přístrojů na palubě.

Astronomové očekávají, že díky SMARTu poznají lépe původ Měsíce, ale také doufají, že objeví v některých kráterech stopy vody, která je tak důležitá pro případné stanice na jeho povrchu. V místech kolem lunárních pólů jsou totž místa, kam sluneční paprsky nikdy nesvítí a proto je možné, že se zde nějaká voda zachovala. Dosavadní pokusy o její detekci však byly neúspěšné, uvidíme tedy, co nového se dozvíme díky ambiciózní evropské sondě s chytrým názvem SMART.