"Tolik různých sklípkanů pohromadě není v žádné jiné veřejné expozici na světě. Výstava potrvá nejméně rok a průběžně ji budeme doplňovat o další druhy, takže koncem roku by jich mohly být až dvě stovky," řekl hlavní zoolog Vítězslav Honsa.

Podle něho osmdesát procent sklípkanů pochází z vlastních zdrojů, tedy zahrady, a zbytek dodali soukromí chovatelé. "V minulosti jsme sklípkany prezentovali během krátkodobých výstav. Protože to ale bylo technicky náročné a zájem návštěvníků neopadal, rozhodli jsme se výstavu prodloužit," uvedl Honsa.

Dobré místo k pozorování

Pavouci jsou umístěni ve speciální akváriích tak, aby je návštěvníci mohli co nejlépe pozorovat. "Návštěvníkům výstavy jsou k dispozici i cédéčka s popisem všech vystavených druhů. Je to jakási chovatelská kuchařka, ve které jsou cenné informace o způsobu chovu těchto pavouků," pokračoval zoolog.

Pracovníci zoo zvolili i atraktivní způsob placení vstupného. "Zavedli jsme roční permanentky za symbolickou cenu 150 korun pro dospělého a 60 korun pro dítě, na kterou pak mohou chodit do terária po celý rok zdarma,"  řekl Honsa.

Lidé například uvidí brazilského sklípkana s tělem dlouhým dvanáct centimetrů, který může mít zadeček až o velikosti tenisového míčku. Na opačné straně velikostní škály se představí jiný jihoamerický představitel chlupatých pavouků, který nebývá větší než centimetr a půl. "Několik vystavených sklípkanů jsme získali během naší loňské expedice do Kostariky a zatím to vypadá, že by se v některých případech mohlo jednat o zcela nové, dosud nepopsané druhy," podotkl zoolog.  

Myš vydrží na měsíc

Někteří osminozí mazlíčci se dožívají až dvaceti let. Jídelníček se liší podle velikosti: malé druhy si vystačí s cvrčky a červy, velké dokáží spořádat myš. "Tam jim pak ale vydrží třeba na měsíc," dodal Honsa.

Návštěvníci k pavoukům nebudou mít zcela volný přístup. "Máme špatné zkušenosti z minulosti, kdy nám neukáznění lidé dva exempláře zlikvidovali. Jednoho někdo ukradl a druhého kdosi, údajně jakýsi Němec, probodl špejlí, když se přesvědčoval, zda je skutečně živý," uzavřel Honsa.