Podle agentury Ananova se událost přihodila v chilském městě Arika. Majitel domu, Ivan Paredes, nejdříve nechtěl uvěřit svým očím, když mu psi přinesli ukázat svou nečekanou trofej. Podle jeho slov si psi často schovávali pro případ nouze kosti po zahradě  a potom se bavili jejich hledáním a vyhrabáváním.

"To samé se přihodilo i tentokrát, jen s tím rozdílem, že po nějakém čase mi byl jejich hlasitý štěkot už poněkud podezřelý," vyprávěl Paredes. Majitel psů se proto rozhodl vyjít na dvůr, aby zjistil, na co psi tak nervózně štěkají. Jaký byl jeho údiv, když v psí hubě místo kostí uviděl ostatky dítěte.

Zahrada na místě pohřebiště

O svém nálezu vyprávěl Paredes nejprve místním novinářům, ale brzy se za ním vydali i archeologové. Ti určili, že dítě žilo přibližně před 2,5 tisíci lety v zemědělském kmeni. Mumie se zachovala v poměrně dobrém stavu, nehledě na dlouhou dobu, kterou se nacházela pod zemí. Ani psi jí naštěstí takřka nepoškodili.

Archeologové v nejbližší době plánují převézt nález do archeologického muzea v San Miguele de Azapa. Vědci se domnívají, že se dům Paredese nachází na místě starého pohřebiště, a proto se nyní chystají provést na zadním dvoře vykopávky.