„Letos máme v zahradě americký rok, a protože většina dýní pochází ze střední Ameriky, kde se používaly už od pradávna starými Indiány, tak nás toto období inspirovalo. Proto je zde k vidění aranžmá v podobě indiánských pyramid z Mexika nebo různé obrazce či jsou některé dýně přímo pokresleny indiánskými obličeji,“ řekla Novinkám mluvčí zahrady Klára Hrdá.

Výstava je inspirovaná Amerikou, kde Indiáni dýně používají od nepaměti. Expozice jsou proto stavěny do mexických pyramid.

Výstava je inspirovaná Amerikou, kde Indiáni dýně používají od nepaměti. Expozice jsou proto stavěny do mexických pyramid.

FOTO: Novinky

Největší a nejmenší

V zahradě najdete nejen dýně určené ke konzumaci, ale také ty okrasné. „Největší jsou dýně obrovské. Máme zde i typického Goliáše, což je původem česká dýně. Tyto dýně plodí ty největší plody na světě a pořádají se díky tomu nejrůznější soutěže,“ tvrdí Hrdá a dodává, že ty nejmenší jsou tzv. Baby Boo, což jsou okrasné malé dýně, které jsou velmi oblíbené jako dekorace. Ty se ovšem nejedí, protože mají velmi tvrdou slupku i dužninu.

Ke konzumaci, výrobě polévek nebo koláčů jsou vhodné velké dýně. „Nebo tu máme dýně muškátové, tzv. Butternut, které mají tenkou slupku a vynikající dužninu,“ radí Klára Hrdá.

Důležité je vědět, že pokud chceme takové dýně pěstovat, musíme si dát pozor, aby se spolu nekřížily. Je potřeba se před sázením informovat. Například dýně Goliáš se kříží s dýní Hokaido nebo okrasné dýně se kříží s cuketami.

Původem dýně z afriky se využívá v Argentině k výrobě nádob na pytí maté.

Původem dýně z Afriky se využívá v Argentině k výrobě nádob na pití maté.

FOTO: Novinky

Halloween

Poslední víkend výstavy bude věnován dýňovým hrátkám, kdy si děti budou moci vyrábět různá zvířátka, dekorace. „Jakmile bude Halloween, tak ty velké dýně budou vyřezány a návštěvníci si je zde budou moci zakoupit nebo vyřezat, a tak oslavit svátek Halloween,“ láká do zahrady tisková mluvčí.

V prostorách Botanické zahrady je možnost také ochutnat vynikající dýňovou polévku.