Vystaveno je na 46 svatebních šatů a kostýmků, které reprezentují různá období od začátku 19. století až po současnost. „Můžeme sledovat v tom oděvu, jak se měnil materiál. Na začátku 19. století jsou šaty z drahých materiálů, jako je hedvábí, ta nejbližší doba se už vyznačuje syntetickými materiály, jako je silon,“ vysvětlila pracovnice oddělení muzejní pedagogiky Baťova institutu Adéla Šimová.

Muzeum vystavuje desítky svatebních šatů

Muzeum vystavuje desítky svatebních šatů

FOTO: Novinky

Jedny z nejstarších a nejvzácnějších kusů, jaké muzeum vystavuje, jsou součástí sbírky z pozůstalosti Marie Fisherové-Kvěchové, pražské malířky a ilustrátorky. Některé z jejich šatů se datují až do roku 1800. „Raritou je také replika svatebních šatů Marie Menčíkové, později Baťové, manželky Tomáše Bati, která se vdávala roku 1912. Návštěvníci mohou porovnat repliku s dobovou fotografií z té svatby,“ dodává Šimová.

Mezi modernější kusy se řadí kostýmek bývalé manželky amerického prezidenta Donalda Trumpa z 80. let. Ivana Trumpová jej oblékla na svatbu svých přátel. Vystavovány jsou i šaty, které nosila její dcera Ivanka Trumpová na svatbě své kamarádky v roce 2010.

Detail šatů od Marie Fisherové-Kvěchové, pražské malířky a ilustrátorky

Detail šatů od Marie Fisherové-Kvěchové, pražské malířky a ilustrátorky

FOTO: Novinky

Kromě šatů jsou vystavovány i dobové doplňky a výbava jak pro nevěsty, tak pro ženichy. Dominantou dle Šimové je historický kočár z roku 1871, který dopravoval svatebčany do kostela. „Dále si návštěvníci mohou prohlédnout, jak vypadala dobová ložnice ve 20. letech 20. století, a také se mohou podívat, jak vypadalo svatební menu v dřívějších dobách a jak se liší od toho, co na svatbách můžeme konzumovat dnes,“ popisuje součásti výstavy Šimová.

Svatební kočár z roku 1871

Svatební kočár z roku 1871

FOTO: Novinky

Muzeum připravilo pro návštěvníky i doprovodný program v podobě dílen, ve kterých si mohou vyrobit doplňky pro slavnostní události nebo si vyzkoušet vyšívání. Dílny jsou naplánovány na červenec a srpen. Celá výstava potrvá až do 1. října letošního roku a lidé ji mohou navštěvovat od 10 do 18 hodin všechny dny v týdnu kromě pondělí.