Kubánské zoo se velice daří. Nachází se v ní více než tisícovka zvířat, její Safari park je jedním z největších v Severní, Jižní i Střední Americe. Zoo se pyšní i největším stádem zeber mimo Afriku. Důvodem je zejména podnebí, které je pro většinu živočichů naprosto ideální.

Nejlépe se v zoo daří lvům. V Havaně je chovají už třicet let a od té doby tu přišlo na svět více než 300 lvíčat. Vysoká porodnost začíná být pro chovatele palčivým problémem, protože stav lvů překračuje kapacity zoo a výměnný program s jinými zahradami rovněž nestačí.

Chovatelé proto přistoupili k umělému omezování porodnosti. Nejprve nasadili samicím hormonální antikoncepci, jenže lvice to negativně ovlivnilo. Po vysazení nemohly znovu zabřeznout či odvrhávaly narozená lvíčata.

Nyní se pracovníci zahrady zaměřili na samce. Alfa samcům provádějí vasektomii a ostatní lvy se snaží separovat od samic, co nejvíce je to možné. Zatímco vasektomie neboli přerušení chámovodů funguje spolehlivě, oddělování samců už tak úspěšné není. Mladí lvi totiž nemohou být odděleni stále, a příležitost si tak vždycky najdou. Chovatele tak čeká ještě spousta perné práce, než porodnost omezí na přijatelnou míru.