Mládě se vylíhlo minulý čtvrtek a až do středy pobývalo ve speciálním inkubátoru, v němž se ošetřovatelé snažili malého opeřence rozkrmit. V hnízdě pod samicí mezitím ležel jako náhražka dřevěný podkladek. Mláděti se dařilo, a tak ho už po pár dnech čekalo přemístění do hnízda.

„Byli jsme velice nervózní, jak celá akce dopadne. Podkládání bývá rizikové a nezřídka se stává, že rodiče mláděti ublíží či ho vůbec nepřijmou,“ přiblížil situaci zoolog Jan Hanel.

Orel nejmenší.

Orel nejmenší.

FOTO: ZOO Liberec

Vše ale nakonec dopadlo nad očekávání dobře, protože samice začala okamžitě po příletu na hnízdo mládě krmit, což podle Hanela není u dravých ptáků vůbec běžné. Rodiče i mládě zatím zůstanou z bezpečnostních důvodů v zázemí liberecké zahrady a do výstavní expozice se přesunou nejdříve na podzim.

Orel nejmenší je, jak už název napovídá, nejmenším evropským orlem. Rozpětí jeho křídel se pohybuje od 110 do 130 centimetrů. Živí se převážně ptáky střední velikosti, někdy také malými savci, plazy a hmyzem. V Evropě je zaznamenáno 5200 párů těchto ptáků.