Jak napsala agentura Reuters, Japonsko patří k zemím s nejnižším počtem obézních lidí v rozvinutém světě, kde se rozrůstá počet mladých žen trpících podváhou. Tyto ženy přežívají na drastických dietách, aby uspokojily touhu společnosti po štíhlém těle. Lidé obdaření nějakým tím kilem navíc se stávají častým terčem vtipů a zesměšňování ve sdělovacích prostředcích a běžné je pro ně označení „debu“ – tlusťoch.

Skupina tvořená čtyřmi téměř slovansky zaoblenými japonskými dívkami se jmenuje Pottya, což je slangový výraz pro boubelky. Měřeno rozměry skutečně obézních západních obyvatel, nejsou nijak zvlášť tlusté, ale na japonské poměry mají dost nadprůměrnou váhu.

Skupina Pottya při vystoupení v Tokiu.

Skupina Pottya při vystoupení v Tokiu.

FOTO: Kim Kyung-hoon, Reuters

„Lidé si myslí, že mít nějaká ta kila navíc je známkou lenosti a nedostatku sebeovládání,“ řekla Mičiko Ohašiová, která je s 87 kilogramy a výškou 167 centimetrů nejtěžší členkou kapely. „Stala jsem se idolem v naději, že tenhle stereotypní obraz budu schopná změnit. Když lidi uvidí, jak se snažíme, abychom si splnily svůj sen, pak pochopí, že i silnější lidé dokážou tvrdě zabrat.“

Členky skupiny Pottya při tréninku.

Členky skupiny Pottya při tréninku.

FOTO: Kim Kyung-hoon, Reuters

Když v loňském roce dívky vstoupily na scénu populární hudby, vnímali je diváci spíš jako vtip a parodii. Ale tento postoj se pomalu mění, dívky vydaly dvě alba a stoupá počet jejich živých koncertů i televizních vystoupení.

Hmotnost členek kapely sahá od 63 do 87 kilogramů, přičemž jejich průměrná váha 76 kilogramů je asi o 26 kilo vyšší než japonský průměr pro dívky ve věku 13 až 18 let. Jejich BMI, tedy poměr váhy k výšce, je od 27,4 do 31,2. Lékaři pokládají BMI nad 25 za nadváhu a nad 31 za obezitu.

„Jsme opravdu hodně těžké, ale chceme svou váhu použít, abychom otřásly světem popových idolů,“ dodala Ohašiová.