Vedle svého dvojčete - sestřičky Sophie se malé Aniyah daří velmi dobře, čímž popírá veškeré medicínské poznatky. Maminka Charlotte Youds jen nerada vzpomíná na hrůzné začátky, kdy se bála o dceřin život.

„Její cesta byla velmi tvrdá. Bylo hrozné se na její narození vůbec připravit, když vám lékaři řekli, že jí chybí mozek a že neexistuje žádná cesta, že by mohla žít,“ vzpomínala dvacetiletá maminka pro Daily Mail.

Identická dvojčata - jedno se však narodilo s mozkem rostoucím mimo hlavu, a tak mu ho muselo být 90 procent odstraněno. Lékaři připravili rodiče na nejhorší, ale malá Aniyah stále bojuje.

Identická dvojčata - jedno se však narodilo s mozkem rostoucím mimo hlavu, a tak mu ho muselo být 90 procent odstraněno.

FOTO: Profimedia.cz

Po úspěšné operaci se Aniyah v domácí péči zlepšovala každým dnem. Začala sama pít i dýchat, přestože se lékaři domnívali, že toho nebude nikdy schopna.

„Dokázala věci, které nikdo nepředpokládal, že dokáže. Zvedá hlavičku a rozhlíží se okolo, pořád se směje a miluje hudbu,“ rozplývá se maminka.

Encefalokéla je vrozená vada, která vzniká už v prenatálním vývoji. Je charakterizovaná výhřezem tkání centrálního nervového systému, který je doprovázen defektem kostí lebky a kožního krytu. Důvody jsou převážně genetické. Záleží ale i na věku a zdravotním stavu i stylu života matky. Procento výskytu se zvyšuje, když rodička nadměrně užívá alkohol, kouří či je drogově závislá. Vada se dá odhalit pomocí ultrazvukového vyšetření nebo odběrem plodové vody.