Podle tvůrce projektu, podnikatele Garyho Levina, budou sloupy vyrobeny z betonu, do kterého bude přimíchán popel zesnulých. Každý ze sloupů bude "složen" z ostatků až šestnácti lidí.

Za proměnu svých blízkých v kus betonu zaplatí pozůstalí 1500 dolarů (přes 38 tisíc korun). Umístění na vrchol sloupu přijde až na 3900 dolarů (zhruba 100 tis. Kč).

Sloup ze strýce

"Může se také stát, že klient bude chtít celou skulpturu pro sebe, například sochu Neptuna. V tom případě je třeba počítat s miliónem dolarů (skoro 26 miliónů korun)," vysvětluje Levine.

Podnikatel jde sám příkladem. Ostatky jeho otce Sidneye Levina budou uprostřed jednoho ze sloupů. "Za války sloužil v námořnictvu. Matka je šťastná, že otec spočine pod vlnami, na hřbitově veteránů."

Levine upozorňuje, že na krbech, ve skříních, na půdách nebo v garážích se nalézá odhadem šest až sedm miliónů uren, které by si podle něj zasloužily "originálnější umístění".

Průběh obřadu

Při obřadu se příbuzní sejdou u sochaře, když bude popel do betonu přimícháván. Levinova společnost AfterLife Services je pak vybaví dýchacími přístroji a neopreny a dopraví pod hladinu.

Projekt dostal kupodivu zelenou od floridských urbanistů. Podle tamního ministerstva životního prostředí bude podmořský hřbitov dokonce "jedinečným kouskem, který přispěje k naší již tak významné sbírce umělých útesů". V moři se pro potěšení potápěčů nacházejí desítky umělých útesů, například několik ztroskotalých lodí, vysloužilý Boeing 727 nebo vraky aut.

Hlasujte v anketě pod článkem:
Využili byste možnosti podmořského pohřbení vlastních příbuzných?

Pokud se firmě podaří plány uskutečnit, mohla by si vydělat až 71 miliónů dolarů. Vysoká cena sloupů a soch je podle Levina dána kvalitnějším betonem, jenž musí odolat i těm nejprudším bouřkám. Jak se však malými písmeny praví ve smlouvě, pozůstalí nedostanou žádné odškodné, pokud bude sloup "svržen aktem božím nebo rukou člověka".