Druhá verze slavného Caravaggiova obrazu Judita a Holofernes se našla v podkroví domu nedaleko jihofrancouzského Toulouse, kde zřejmě byla posledních 150 let.

Obraz zpodobňuje biblický příběh Judity, která za pomoci služky uřízla hlavu asyrskému vojevůdci Holofernovi. Podle francouzského kunsthistorika Erika Turquina jde nepochybně o dílo italského barokního malíře Caravaggia. Podle něj je dílo v mimořádně dobrém stavu. Dobu jeho vzniku odhadl na léta 1604 až 1605.

Odborníci se nemohou shodnout na pravosti, to je však u obdobných děl běžné. Převažuje však názor, že obraz namaloval skutečně Caravaggio.

Odborníci se nemohou shodnout na pravosti, to je však u obdobných děl běžné. Převažuje však názor, že obraz namaloval skutečně Caravaggio.

FOTO: Charles Platiau, Reuters

Turquin rovněž zdůraznil, že někteří jeho kolegové nepovažují obraz za pravý a že v tomto ohledu zřejmě „nikdy nebude panovat shoda". O pravosti obrazu ale nepochybuje například ani přední znalec Caravaggiova díla a někdejší ředitel muzea v Neapoli Nicola Spinosa.

Francouzské úřady udělily obrazu status „národního pokladu", což znamená, že nesmí být po dobu 30 měsíců vyvezen ze země. Francouzská muzea tak budou mít dostatek času, aby mohla dílo zakoupit.