Už její premiérové album Songs In A Minor ukázalo, že se objevila mimořádná osobnost, která si dokáže skládat vlastní přitažlivé melodie. Navíc zavedla ne-li přímo nový, tak přinejmenším inovovaný hudební styl, inspirovaný velikány typu Arethy Franklinové a Stevieho Wondera, pro nějž se vžila nálepka neo-soul.

Sbírku pěti cen Granmy za premiérové album soustavně doplňuje o nové trofeje. Poslední přírůstek připojila před pár dny, když převzala prestižní cenu hudební televizní stanice MTV za nejlepší videoklip ve stylu R&B.

Jedna profese nestačí

Přesto se zdá, že ji samotný zpěv a skládání písní - první napsala ve svých čtrnácti letech - uspokojuje čím dál méně.

Rozhodla se proto zamířit do Hollywoodu a přijmout svou první filmovou roli. Bude hrát v příběhu o životě klavíristky Philippy Schuylerové, jehož zápletka pojednává o tom, jak těžké bylo najít si místo ve světě klasické hudby v období kolem druhé světové války.

Schuylerová se totiž podobně jako Alicia Keysová narodila v New Yorku a ve smíšeném bělošsko-černošském manželství. Nenarážela pouze na rasové bariéry, ale i na konzervativní názory na vážnou hudbu.

Keysovou spojuje s Schuylerovou i láska ke klavíru. Alicia na něj hraje od svých sedmi let a dosáhla už takové úrovně, že by prý nebyla bez šancí prosadit se i ve světě koncertní hudby.

"Mohly bychom se srovnávat v mnoha ohledech. Jenže ona vyrůstala ve třicátých a čtyřicátých letech a tehdy bylo velice, velice těžké být černý," říká o své roli Keysová. "I já dobře vím, jaké to je, když vás někdo odmítá přijmout."

Rvačka o deníky

Mladá hvězda, která si většinu svých písní skládá sama, se ovšem dokáže prosadit i jinak. Připravuje dvě knížky. Jedna bude složena z jejích zápisků v deníčcích, které si vedla od devíti let do současnosti a které už zaznamenaly úspěch na internetu.

Půjde o opravdu zajímavé dílko, což ukazuje už fakt, že se kolem jejích deníčků rozpoutala bitva literárních agentů o vydavatelské právo. Druhá knížka, nazvaná Slzy na vodě, bude obsahovat sbírku básní a zatím neznámých textů k písním.

Fakt, že ji v šestnácti letech přijali na slavnou University of Columbia, dokazuje, že není jen hloupou krasavicí. Zároveň má v sobě dost ctižádosti, neboť studium přerušila, když ji začalo brzdit v umělecké dráze. A že se nebojí experimentů, demonstruje i tím, že se stane první zpěvačkou, která má koncertovat na Velké čínské zdi. Bude to charitativní akce, která jí má přinést nemalou publicitu.