"Je to smutné. Letos byla příroda k výrům krutá. Z jedenácti vylíhnutých mláďat v námi mapovaných hnízdištích jich více jak polovina uhynula na ptačí malárii. Další teď přišlo o život na svém prvním lovu. Doplatilo na svoji nezkušenost," řekl  vedoucí záchranné stanice v Plzni Karel Makoň.

Podle něho právě ptačí dravci často číhají na kořist v okolí železnice. "Jednak se tam za odpadky z vlaků stahují drobní hlodavci a dalším velkým lákadlem jsou zbytky mrtvých zvířat na kolejích, která vlak srazí," vysvětlil Makoň. 

Hrozbou jsou predátoři a pytláci

Populace výra v posledních letech klesá. Například loni se v okolí Plzně podařilo vyvést jen dva mladé výry. Výr hnízdí na zemi, kde je mnohem více zranitelný.

"Samice je často rušena při sezení na vejcích, po vylíhnutí jsou mláďata ohrožena predátory, jako jsou lišky, kuny či divoká prasata. Samostatnou hrozbou jsou pytláci," vysvětlil ekolog.

Letos poprvé vyzkoušeli ochránci zvířat kamerový systém, kterým monitorovali hnízdo výra v Plzni - Koterově. Zřejmě díky tomu se tu také mláďata narodila poprvé po sedmnácti letech, aniž by je někdo zabil nebo zničil vejce.