Elektronický náramek upevněný nad kotníkem bude podmínkou pro ty, kteří by chtěli usilovat o předčasné propuštění z věznice. Do budoucna může být také přímo součástí trestu, pokud soud sáhne k některé mírnější formě mimo vězení.  

Vězení bez mříží

V první pokusné fázi bude ve třech hrabstvích sledováno 120 lidí, ale v případě úspěchu se využívání může rozšířit. Náměstek ministra vnitra včera hovořil až o pěti tisících osob.

Britské ministerstvo vnitra nazývá celý systém "vězením bez mříží", média jej překřtila na "slídila na nebi", v narážce na fakt, že oko spravedlnosti bude nad pachateli bdít nepřetržitě.

Hlasujte v anketě pod článkem:
Uvítali byste podobný experiment s náramky místo vězení u nás?

Nový systém díky satelitní navigaci dokáže odsouzeného sledovat s přesností na několik metrů. U pachatelů sexuálních trestných činů lze například naprogramovat to, aby v kontrolním středisku zazněl signál, pokud se odsouzený přiblíží ke školnímu hřišti.

Navzdory vysoké ceně systému se v Británii předpokládá, že náklady na pachatele budou nižší než na jedno místo ve věznici. Systém má také ulevit přeplněným britským věznicím.