Lvi přicestovali do zoologické zahrady na konci října. Po příletu si zvykali na chovatele a prostředí každý zvlášť a výhled do návštěvnického prostoru byl zakrytý rákosovou rohoží. Samec Jamvan a samice Ginni a Suchi jsou prvními čistokrevnými jedinci svého poddruhu, které indičtí chovatelé po více než 20 letech poskytli do Evropy.

„Zvířata se po příjezdu aklimatizovala poměrně rychle, hlavně samice. Lev je trochu konzervativnější. Pořád se ještě seznamují s prostorem pavilónu, lvice už začaly chodit do venkovního prostředí na krátké vycházky, aby si začaly zvykat na nízké teploty,“ řekl Novinkám kurátor savců Pavel Brandl.

Lví samec Jamvan (na snímku z 16. prosince)

Lví samec Jamvan.

FOTO: Kateřina Šulová, ČTK

Ředitel zoo Miroslav Bobek uvedl, že je důležité zvířata znát a pozorovat. „Práce s nimi je nepředvídatelná a vždy je to proces, který záleží na aktuální situaci,“ odpověděl Bobek na otázku, zda mají nějakou taktiku na zklidnění lvů.

Tři vzácné nepříbuzné jedince získala pražská zoo ze zoologické zahrady Sakkarbaug v indickém státě Gudžarát po více než dvouletém vyjednávání. Na něm se podílela i česká diplomacie. Bobek v této souvislosti vyzdvihl, že na tom měl lví podíl bývalý český velvyslanec v Indii Miloslav Stašek.

Samice (na snímku z 16. prosince) Ginni

Samice Ginni.

FOTO: Kateřina Šulová, ČTK

Výměnou za lvy poskytne Zoo Praha do Zoo Saakarbaug pět klokanů, dva karakaly, čtyři papoušky a tři pávy. Touto dohodou obě zoo potvrdily zájem o dlouhodobou spolupráci.

Na světě už žije pouze necelých 500 lvů indických. Všichni jedinci, které získala pražská zoo, se narodili v zajetí. Chovatelé doufají, že se je podaří rozmnožit.