Padající hvězdy jsou ve skutečnosti meteory a patří k meteorickému roji Perseid. Kometu, která je zdrojem meteorického roje a jmenuje se Swift-Tuttle, objevili nezávisle na sobě Američané Lewis Swift a Horace Tuttle 16. a 19. července 1862. Po nich je i pojmenována.

"S padajícími hvězdami opravdu nemají nic společného. Jedná se o drobné částečky meziplanetární hmoty, které vlétají vysokou rychlostí do atmosféry Země a tam se při svém brždění odpařují," říká Karel Halíř z hvězdárny v Rokycanech.

Podle něj centimetrové tělísko může na krátkou dobu několika sekund přezářit všechny hvězdy na obloze.

Až stovka za hodinu

Letošní pozorování nebude rušit Měsíc, vychází až později. Pokud chceme vidět hodně padajících hvězd, měli bychom se dívat ve středu už od 22 hodin, nejvíc jich má být ve 22.54. V tu chvíli si můžeme mnohé přát, "padající hvězdy" údajně plní přání.

Padat budou po celou noc a totéž se bude opakovat o den později. Není totiž vyloučeno, že na začátku by frekvence padajících hvězd mohla být 100 až 200 v hodině. Astronomové spíš počítají s tím, že jich bude kolem šedesáti.

Perseidy neboli padající hvězdy vlétají do atmosféry rychlostí 60 km za sekundu a budou zářit ve výškách kolem 100 kilometrů nad Zemí. V řídkých vrstvách atmosféry se rozpadnou a odpaří a na Zem nedopadnou.

Dalekohled není třeba

Astronomové tvrdí, že padající hvězdy za příznivého počasí můžeme vidět kdekoli po celé obloze. Protože jde ale o relativně úzký proud částic, zdá se, jako by meteory vylétaly z jednoho místa na obloze. Podle souhvězdí, v němž toto místo, tzv. radiant, leží, jsou jednotlivé roje pojmenovány, proto Perseidy. Souhvězdí Persea je pak na severovýchodě nad obzorem.

"Nemusíme se tam ale dívat. Skutečně je uvidíme po celé obloze," říká Rozehnal. Doporučuje pozorovat padající hvězdy na neosvětleném místě, kde tmu neruší pouliční osvětlení. Víc jich tedy uvidíme na venkově než ve městech. Ani dalekohled není třeba, protože světelné čáry po obloze budou dostatečně vidět pouhým okem.

Meteorologové tvrdí, že lepší pozorovací podmínky z hlediska počasí budou asi ze středy na čtvrtek než ze čtvrtka na pátek, kdy se už očekává více oblačnosti.