Sanfranciský šéf veřejných prací Mohammed Nuru, jehož přezdívka na Twitteru je MrCleanSF – PanČistýSanFrancisco – se nechal inspirovat informacemi a videonahrávkami kolujícími po internetu a popisujícími zkušenosti německého Hamburku. Tam už podobný nátěr začali používat ve čtvrti, kde si návštěvníci nočních klubů pravidelně ulevovali na okolní zdi.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Na lidi močící na zdi čeká v hamburské čtvrti St. Pauli nemilé překvapení. Zdroj: IG St. Pauli

Firma, která nátěr nazvaný Ultra-Ever Dry prodává, ho propaguje jako superhydrofobní vrstvu odpuzující většinu tekutin. „Moč vystříkne zpátky na kalhoty a boty močícího. Smyslem je, aby si dotyčný příště dvakrát rozmyslel, než začne močit na veřejnosti,“ řekla mluvčí sanfranciského odboru veřejných prací Rachel Gordonová.

V rámci pilotního programu opatřilo San Francisco tímto nátěrem devět zdí v oblastech kolem barů a v místech, kde se pohybuje početná bezdomovecká komunita. A aby močící nemohli tvrdit, že nebyli varováni, nad každou takto ošetřenou zdí visí nápis v angličtině, čínštině a španělštině: „Udrž to! ... a ulev si na vhodném místě“.

Nátěr byl aplikován teprve minulý týden, ale město už je zaplaveno žádostmi o postřiky v dalších oblastech. „Někteří lidé sice tvrdí, že je to jen taková blbinka, ale jiní doufají, že pomůže bojovat proti páchnoucím částem San Franciska, kde jsou zdi doslova nasáklé močí,“ dodala Gordonová. Nátěr na zdi je navíc mnohem levnější než posílat pravidelně na pomočená místa počišťovače.