„Abychom zabránili infekci a jejímu zanesení do zbytku těla, což by ho zabilo, rozhodli jsme se nohu amputovat a dát mu protézu,” řekl zvěrolékař André Costa, který operaci prováděl.

Podle Costy není jasné, jak růžový pták k úrazu přišel, ale možná prý do něj „narazil jeden z nemotorných pelikánů, kteří sdílejí stejný výběh”, nebo na něj zaútočil některý z jeřábů korunních, kteří jsou velmi agresivní a hlídají si své teritorium.

Plameňák s protézou

Plameňák s protézou

FOTO: Nelson Antoine, ČTK/AP

Ať byla příčina zlomeniny jakákoli, s jednou nohou by měl plameňák malou šanci na přežití, a tak se zoo rozhodla dát mu umělou končetinu na bázi karbonových vláken.

Operace plameňáka

Operace plameňáka

FOTO: Nelson Antoine, ČTK/AP

Během několika dnů si invalida na novou nohu zvykl tak skvěle, že ji dokázal zasunout pod tělo a zaujmout typický plameňákovský postoj na jedné noze.

Plameňák ale ještě nemá zcela vyhráno. Podle Costy je zatím izolovaný od ostatních jedinců a zpět do hejna bude uváděn postupně.

„Ostatní ptáci by mohli protézu vnímat jako objekt útoku, ne jako nohu,” upozornil expert. „Mohli by se mu vyhýbat nebo na něj zaútočit, dokonce ho i zabít,” obává se Costa.