Sladkovodní lezoun může dýchat vzdušný kyslík pomocí nadžaberního orgánu, díky němuž může žít i ve špatně okysličené vodě, přežít až šest měsíců zahrabaný v bahně a pohybovat se po souši pomocí prsních ploutví. Podle některých zdrojů na souši dokáže přežít i několik dní.

Lezoun už se vyskytuje na dvou ostrovech v Torresově průlivu, kam se dostal z Papuy-Nové Guineje. Vědci monitorovali jeho pohyb a nemyslí si, že by byl schopný doplavat slanou vodou až na australskou pevninu.

„Vypadá to, že trochu soli ale zvládá. Když jsme byli na těch ostrovech, tak jsme rybu našli v jámách se slanou vodou, takže nějakou odolnost má,“ citoval The Daily Telegraph Nathana Walthama z Univerzity Jamese Cooka.

Australan dodal, že na pevninu by se mohla dostat omylem jako návnada nebo na rybářské lodi. Se svými kolegy se proto snažil naučit rybáře a obyvatele ostrovů v Torresově průlivu lezouny identifikovat, aby je mohli před cestou na pevninu vyhodit.

Ve státu Queensland si jsou potenciálního nebezpečí dobře vědomi a rybu označili za škodlivou. Je zakázáno mít ji u sebe živou nebo mrtvou nebo ji používat jako návnadu, a to pod pokutou až 200 tisíc australských dolarů (3,7 miliónu korun).