Canberrská radnice chtěla zlikvidovat asi tisícovku klokanů, kteří jsou svým založením plaší, ale kvůli změně životního prostoru se stávají agresivnějšími.

Úřady byly upozorněny na několik útoků na psy a v jednom případě i na člověka. Obyvatelé si stěžují na klokany stále častěji, jelikož poškozují městské rezervoáry s vodou a shromažďují se u hlavní městské přehradní nádrže Googong a spásají okolní zeleň. [celá zpráva]

Klokani do masa pro psy a kočky

Vládou určení lovci mají na kontě již 150 klokanů, ale museli kampaň zarazit na pokyn úřadů, které k tomu byly donuceny protesty organizací na ochranu zvířat. Odstřel byl zahájen v neděli v noci, kdy jsou tato zvířata nejaktivnější. Měl pokračovat až do konce července a maso pobitých klokanů mělo skončit v konzervách pro psy a kočky.

Někteří členové ochranářských hnutí jsou připraveni ze sebe udělat bariéry mezi lovci a zvířaty, poznamenala mluvčí organizace Animal Liberation Simone Grayová.

"Místo abychom je nechali umřít hlady, chceme zredukovat jejich počet na udržitelnou úroveň a dát jim šanci vzpamatovat se; zásoby vody jsou chráněné," prohlásil mluvčí canberrské radnice. Vybíjení bylo tedy po rostoucích protestech na dva dny zastaveno, aby se obě strany pokusily dosáhnout dohody o budoucnosti suchem sužovaných živočichů, dodal.

Východní šedý klokan (Macropus giganteus) dorůstá výšky až 1,7 metru a váží 70 kilogramů. Z vyprahlého buše se začal stahovat přes den do vnitřních částí Canberry za trávou a vodou. Dostal se tak do úzkého kontaktu s člověkem a začal vůči němu projevovat větší agresivitu, aby před ním ochránil ostrůvky svěží vegetace, přes kterou lidé přecházeli.