Třicetivteřinová reklama během Super Bowlu stojí 4,5 miliónu dolarů (110 miliónů korun), což je nárůst oproti loňským čtyřem miliónům. Upevnil se tak status nejdražšího vysílacího času.

Zadavatel za tuto sumu dostane šanci představit svou značku a produkt více než 110 miliónům Američanů. A firmy se snaží vyčlenit z davu ostatních mimo jiné i tím, že do reklam zapracují společensky uvědomělá poselství, čímž chtějí podle analytiků posílit kredit své značky.

Video

Microsoft uvedl spot s malým chlapcem bez nohou.

Tento přístup zvolila například i firma Microsoft, která ve své reklamě představila příběh Braylona O’Neilla; chlapce, který se narodil bez holenních a lýtkových kostí, a proto se musel naučit chodit na protézách vyrobených formou Microsoft.

Pojišťovna Nationwide uvedla spot o dětských úmrtích, jimž je možné předejít, společnost Carnival brnkla na truchlivou notu s hlasem Johna F. Kennedyho, hovořícího poeticky o moři. A veřejná služba No More přehrála mrazivý telefonát na tísňovou linku od bité ženy, aby demonstrovala hrůzu domácího násilí.

Další zadavatelé reklamy sáhli po pozitivních, ovšem neméně vážných tématech, jako třeba společnost Coca-Cola, která ukázala, jak se dá online negativismus a šikana změnit v dobro.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Reklama na Coca-Colu.

„Je škoda, že nejsou nějaké reklamy na antidepresiva, protože z těchhle reklam bych nějaká potřeboval,“ řekl agentuře AP Jon Early, který se v New Yorku díval na Super Bowl s přáteli. „Americký fotbal má být relax.“

Video

Neviditelná herečka dělá skandální věci.

Přesto se ale kromě reklamy na Doritos objevily i další veselejší spoty. Nationwide ve své další reklamě představila herečku Mindy Kalingovou, která uvěří, že je neviditelná, a začne dělat na veřejnosti skandální věci. Podstatou spotu je motto, že Nationwide se ke svým zákazníkům nechová, jako by byli neviditelní.

Video

Tvrdý souboj o poslední bonbón Skittles.

Tradičně humornou reklamou se prezentoval i výrobce žvýkacích bonbónů Skittles. Jak vyřešit spor o poslední citrónový bonbón? Přece obvyklým způsobem. A jak je patrné z rukou vystupujících, jedná se o opravdu obvyklý způsob.

Seriózní reklamy byly pokračováním loňského trendu, kdy se zadavatelé odklonili od taktik, které byly dříve během finále NFL běžné.

Rozdíl mezi loňskými vážnými reklamami a těmi letošními spočíval podle analytiků v tom, že k serióznosti zbavené sexu a zhusta pubertálního humoru přidaly ještě „morální poselství“ – žijme lépe, mysleme lépe, buďme lepšími lidmi.