První případ nemoci se ve vesnici, které se teď přezdívá „Ospalá díra“, vyskytl na začátku roku 2013. Od té doby zaznamenali lékaři příznaky u 126 obyvatel z celkových 600.

Záhadná nemoc způsobuje u postižených náhlou spavost, přičemž ve spánku mohou strávit i několik dní. Dále trpí halucinacemi, vysokým krevním tlakem a ztrátou paměti. Místní lékaři nemocné podrobně vyšetřovali, na nic však nepřišli.

„Nikdy jsem se s takovou nemocí nesetkal od ukončení studia. Hledal jsem na internetu, ale nenašel jsem žádné záznamy s podobnými příznaky v Kazachstánu, dokonce ani ve světě,“ řekl lékař Kabdrašit Aljmaganbetov z nedaleké nemocnice.

Mnoho vesničanů věří, že za vše může uranový důl ležící zhruba 600 metrů daleko v přilehlé vesnici Krasnogorsk. Na místě se vystřídali různí lékaři a odborníci na radiaci nebo životní prostředí, ale ve vesnici podle nich zvýšená úroveň radiace není. Testy také prokázaly, že přítomnost těžkých kovů ve vodě a půdě je v obci na běžné úrovni.

Podle kazašských úřadů bylo za uplynulé dva roky provedeno celkem 7000 různých testů, přičemž žádný z nich neprokázal vliv radiace. Příčina nemoci se tak stále zkoumá. Místní samospráva teď začala obyvatele přemisťovat, protože v lednu došlo k výraznému nárůstu nemocných. Přestěhování by mělo být dokončeno v květnu.