Vyplývá to z interní zprávy NASA, kterou má k dispozici americký deník The New York Times. Orbitální komplex podle této analýzy z 9. června není vybaven na to, aby v něm mohla posádka raketoplánů přežívat několik týdnů.

NASA přitom předpokládá, že v případě problémů během letu by za několik týdnů vystartoval jiný raketoplán, který by na ISS vyzvedl zachráněné kosmonauty.

Podle nejpesimističtějšího scénáře obsaženého v dokumentech by posádka na ISS nepřežila více než 23 dní. Nejoptimističtější hovoří o 87 dnech.

Start raketoplánu až příští rok

Jeden z nespokojených činitelů NASA americkému deníku řekl, že pochybuje o tom, že "NASA přijímá dobrá rozhodnutí" týkající se bezpečnosti, a naopak pesimistické scénáře popsané v interních dokumentech považuje za "velmi realistické".

The New York Times dokumenty získal od vysokých představitelů NASA, kteří nejsou spokojeni se současným plánem obnovení startů raketoplánů, údajně představujícího velká rizika pro astronauty.

Další raketoplán by přitom měl vzlétnout v březnu příštího roku. Tyto stroje nelétají od minulého února, kdy se při návratu z vesmíru rozpadl raketoplán Columbia. Cílem všech dalších letů raketoplánů bude právě ISS. Má tak být umožněno dobudování komplexu a současně se mají snížit bezpečnostní rizika pro posádky.