Setkáte-li se s klokany, raději si od nich udržujte řádnou vzdálenost, dodali odborníci.

Okolí Canberry sužují v současnosti sucha, což vede k tomu, že na některých místech ubývá zeleně. Místní populace klokanů východních se proto za potravou přemísťuje na předměstí hlavního města, kde je vždy možné najít nějakou tu trávu a vodu. Tím ale také dochází k častějším kontaktům s člověkem.

Oblíbená skákavá zvířata s kapsou na břiše ale mohou vyrůst až do výše 1,7 metru a váhy 70 kilogramů. Jeden z místních ochránců přírody Murray Evans proto upozornil na to, že klokani tak mohou pro člověka a hlavně pro jeho zvířecí druhy znamenat i hrozbu.

Dokladoval to na příkladu z minulého týdne, kdy se šla žena projít se svým malým psíkem po pastvinách. Pes se přiblížil ke klokanovi a než si toho stačila všimnout, klokan ho napadl. Žena se ho pokusila odehnat a agresivní tvor jí při tom pokousal.

Klokan psa utopil

Jiná z obyvatelek Canberry Christine Canhamová v tisku uvedla, že jí klokan jednoho z jejích čtyř psů dokonce utopil. Střetli se spolu na mostě, klokan ho zadními tlapami držel pod vodou a předními při tom napadl dalšího ze psů, řekla.

Podle Evanse je pro klokany běžné, že se stěhují za vodou. Stejně tak je podle něj normální, že se brání, cítí-li se ohroženi. A klokani se se psy příliš rádi nemají, dodal.

"Hlavní je lidem vzkázat, že klokani sice možná vypadají jako nějaká živá plyšová zvířátka, ale stále jsou to divoká zvířata. Lidé by proto od nich měli udržovat distanc a držet si své psy na vodítku."