K incidentu došlo v pátek ve večerních hodinách, videa svědků se ale na veřejnost dostala až v úterý. Na jednom ze záznamů zachyceném v Rusku rozšířenou kamerou umístěnou na palubní desce automobilu je vidět, jak výbuch změnil téměř úplnou tmu v den. Podle svědků nedoprovázel explozi žádný zvuk.

Okamžitě se rozjely spekulace o původu výbuchu od těch za vlasy přitažených o mimozemšťanech až po explozi meteoru v atmosféře. Právě k této teorii se přiklonil profesor fyziky Viktor Grochovskij, podle něhož se nejspíš jednalo o „působivý bolid“, tedy velmi jasný meteor.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Záhadný výbuch z dalšího pohledu

„Bylo to nad mraky, proto to vypadalo tak neobvykle. Nebylo to nebezpečné, ale velmi zajímavé pro vědu,“ uvedl pro server E1.ru Grochovskij, který vyučuje na Uralské federální univerzitě a je členem Ruské akademie věd.

Ministerstvo pro mimořádné události podle některých ruských médií incident odmítlo komentovat, později ale ústy mluvčí místní pobočky Natalie Zyrjanovové prohlásilo, že se mohlo jednat o plánovanou likvidaci výbušnin. Armáda to však vyloučila.

„V ten den nebyla prováděna žádná cvičení a v oblasti nejsou umístěny žádné jednotky, takže s incidentem nemáme nic společného,“ citoval server listu The Moscow Times mluvčího Centrálního vojenského okruhu.

Grochovskij, podle něhož došlo k explozi 10 až 15 kilometrů nad povrchem, by prý k potvrzení své teorie potřeboval další videa. Jeho názor však zpochybnil ruský astronom Vadim Krušinskij. Záblesky způsobené bolidem jsou podle něj bílé a ne tak výrazně oranžové jako v případě pátečního incidentu. Na definitivní rozřešení záhadného výbuchu se tak zatím čeká.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Meteorický roj, který se v únoru 2013 prohnal nad Uralem

V meteor mnozí věří i kvůli tomu, že se loni v únoru objevil nad zhruba 300 kilometrů vzdáleným Čeljabinskem bolid, jehož výbuch způsobil na zemi značné škody. Na zemi byly následně nalezeny meteority, z nichž nejtěžší vážil přes půl tuny. [celá zpráva]