"Skvělá práce, chlapci," oznámilo řídící středisko z mysu Canaveral na Floridě, když pokynem ze Země ověřilo, že se gyroskop po opravě pojistky skutečně rozběhl. "Jsme rádi, že to zase slouží," odpověděl Fincke.

Oblékli si ruské skafandry

Předchozí pokus o opravu z minulého čtvrtka musel být přerušen po 14 minutách kvůli závadám na skafandrech kosmonautů. Ti se dnes rozhodli použít ruské skafandry, kvůli tomu ale museli do volného kosmu vstoupit z ruské části orbitálního komplexu. Poté zdolali asi 30 metrů vesmírným prostorem k jističi, který se nachází na americké polovině stanice.

Oba kosmonauti postupovali a pracovali rychle a byli trvale v předstihu oproti časovému plánu. Řídící středisko je proto neustále vyzývalo, aby si "dali načas", nespěchali a byli opatrní. Ale i samo vyměnění pojistky, což je krabička velikosti tlustší knihy, zvládli bez problémů hned napoprvé a nevyčerpali tedy zdaleka časovou rezervu, kterou na opravu měli.

Účast obou středisek

Poprvé se na vesmírné procházce a opravě podílela současně obě letová řídící střediska - vedle floridského i moskevské. Střídala se podle toho, na které části stanice kosmonauti právě byli - na ruské či americké. Předávání velení mezi středisky probíhalo bezchybně a dalo se poznat jen podle toho, že pokyny jednou přicházely v ruštině a pak v angličtině.

Problémy ISS na oběžné dráze nastaly v dubnu jen několik hodin po příletu Finckeho a Padalky na stanici. Porucha na důležitém obvodu zastavila přívod elektřiny do jednoho ze čtyř gyroskopů. Orbitální komplex tak fungoval jen se dvěma gyroskopy, což je považováno za minimum pro udržení ISS ve správné a stabilní poloze. První z přístrojů se porouchal před dvěma lety.

Nynější oprava se musela odložit už minulý měsíc, kdy na Padalkově americkém skafandru nefungovalo chlazení vodou. V kosmu by oba muži měli zůstat do poloviny října, kdy je má vystřídat nová posádka.