Dvouminutové video nazvané „Deset hodin chůze New Yorkem jako žena“ ukazuje herečku Shoshanu Robertsovou kráčející v džínech a tričku po Manhattanu. Na poznámky mužů typu: „Ahoj, kotě“ nebo „hej, krasavice“ nijak nereaguje. Její mlčení vyvolává další komentáře ve stylu „usměj se“, případně „někomu připadáš krásná, měla bys poděkovat“.

V jednu chvíli vedle ní kráčí pět minut muž, aniž by řekl jediné slovo, a pokračuje v chůzi, přestože je na Robertsové vidět, že jí to není příjemné.

„Když se směju, tak mě obtěžují. Když se nesměju, tak mě taky obtěžují. Není dne, kdy by se mi tohle nestalo,“ uvedla Robertsová podle stanice NBC.

Herečka čelí výhrůžkám

Video natočil Rob Bliss, jehož k tomuto počinu inspirovaly zkušenosti jeho přítelkyně. S kamerou v batohu šel během jednoho srpnového dne před Robertsovou a vše zaznamenával.

Nahrávka znovu obnovila diskusi o obtěžování žen. Vyrobena byla pro charitativní skupinu Hollaback!, jejímž cílem je skoncovat s obtěžováním žen a menšin na ulicích.

Kromě víc než stovky poznámek se Robertsová stala také terčem bezpočtu neverbálních reakcí včetně mrkání či hvízdání.

Po zveřejnění videa herečka uvedla, že kromě pozitivních ohlasů dostala on-line také několik násilných výhrůžek. „Většina reakcí v e-mailech byla kladná, ale několik bylo velmi negativních. Včetně pohrůžek ublížením na zdraví či zabitím. Půjdu s tím na policii, protože se cítím ohrožená,“ řekla novinářům.