"Dalo by se říct, že to pro nás bylo trochu překvapení. Březostí takinky jsme si byli jistí tak na padesát procent, projevovala se totiž jen tím, že často polehávala. A odchytit ji a vyšetřit jsme nemohli," líčila mluvčí liberecké zoo Lada Sedláčková.

Páření takinů podle ní proběhlo od 19. do 28. října loňského roku a od té doby museli zoologové jen s napětím čekat. 

Zatím nemá jméno

Deset a půl kilogramů vážící pořízek už prošel během úterka řadou vyšetření a očkování.

"Už dnes probíhala očkování, čipování a ošetření pupíku. Pár dní teď ještě bude mládě trávit na ubikaci, pak jej podle počasí budeme postupně pouštět do výběhu. Je možné, že by ho už o nastávajícím prodlouženém svátečním víkendu mohli návštěvníci zoo spatřit. Jméno zatím nemáme a uvidíme, jestli mládě pojmenujeme sami, nebo to necháme na lidech v nějaké soutěži," podotkla Sedláčková.

Díky podobné soutěži přitom biblická jména Adam a Eva získali loni oba jeho rodiče nebo v minulosti i mláďata libereckých bílých tygrů.

Párek zlatých sudokopytníků, zjevem připomínajících něco mezi kamzíkem, kozou a skotem, byl do liberecké zoo přivezen v srpnu 2002 ze zahrady v čínském Pekingu, samec je přitom ještě o rok mladší než samice.

V samotné Číně, kde jich v zoo přežívá necelá stovka a v horách 4 tisíce metrů nad mořem pak neznámé množství, se takini obvykle dočkají potomků až ve svých pěti letech. Už před dvěma lety ale liberečtí chovatelé předpokládali, že odlišné klima by mohlo sehrát svou roli a odchov urychlit. Takin zlatý je zařazen na červenou listinu ohrožených zvířat.