Černá díra, které její objevitelé ze Stanfordské univerzity přidělili číslo Q0906+6930, by mohla obsáhnout asi tisíc útvarů o rozměrech naší sluneční soustavy. Objekt se podle expertů formoval v době, kdy byl vesmír starý asi jednu miliardu let. Váží prý také zhruba tolik, co všechny hvězdy Mléčné dráhy dohromady.

Zrodila se v mladém vesmíru

"Vesmír byl strašně mladý, když byla zformována," uvedl astronom Roger Romani, který vedoucí týmu objevitelů. "Je to pro nás tak trochu výzva porozumět tomu, jak tato černá díra mohla dorůst do takových rozměrů."

Ojedinělá je podle něj i tím, že se její vznik datuje do doby, která se někdy označuje jako temné období vývoje vesmíru - tedy do doby, kdy se kosmos zchladil po předpokládaném počátečním takzvaném velkém třesku. "Velmi masivní černé díry, jako je tato, jsou velmi neobvyklé," dodal Romani.

Černé díry není možné spatřit přímo - mohou být detekovány pouze díky jejich radiačním vlnám a vlivu, kterou má jejich gravitace na ostatní vesmírné objekty.

Q0906+6930 se nachází v galaxii, která je vzdálená asi 12,7 miliardy světelných let od Země a která leží v souhvězdí Velké medvědice. Jeden světelný rok je dráha, kterou světlo pohybující se rychlostí 300 tisíc kilometrů za vteřinu urazí za dvanáct měsíců - tedy zhruba 9,5 biliónu kilometrů.