Ačkoli mladý kuchař slaví úspěchy, svěřil se, že ho vaření původně vůbec nebavilo. "Šel jsem se vyučit na kuchaře a číšníka, ale kuchaře jsem dělat nechtěl. Učili jsme se u Jednoty a nikdy by mě nenapadlo, že to takhle dopadne," vyprávěl.

Vaření na chuť přišel až ve dvaceti letech a od té doby se neustále zlepšoval a motivoval na nejrůznějších kurzech. "Začalo to ale na kurzu studené kuchyně u pana Vladimíra Picka, tam mě to vzalo a zjistil jsem, že se dají dělat opravdu zajímavá jídla," pokračoval Norbert Hojda. Inspiraci ale hledá stále a všude.

Stále se zlepšuje

Ačkoli na vyhlášení nejlepších českých restaurací stál po boku známých kuchařů, domnívá se, že sám na sobě má stále co zlepšovat.

"Tahle práce se na takové úrovni nedá dělat, pokud vás nepodpoří šéf. Myslím si, že klíčová je v tomto případě kreativita a týmová práce. Když je kreativní majitel hospody, potom může být i kreativní kuchař. Přesto to znamená, že se musíme hodně snažit, abychom byli dobří a lidé k nám jezdili odevšad díky dobré kuchyni," podotkl.

Samotná tvorba jídelního lístku je pak podle slov majitelky Domova Lenky Markové výsledkem dohody mnoha lidí, kteří společně vytipují, jaké jsou zrovna trendy v gastronomii a co zákazníky láká.

"Jídla vybereme, navaříme a potom je ochutnává veškerý personál i speciálně vybraná porota. K tomu pijeme víno takové, jaké k jídlům patří. Pokud nám pokrmy chutnají a shodneme se na nich, potom sestavíme jídelní lístek. Měníme ho každý rok a letos nabízíme 127 jídel a 55 druhů vín," vylíčila Marková.

Náročná práce

Svůj personál přitom nešetří a musí odvádět prvotřídní výkony. Všichni číšníci se podle majitelky pravidelně podrobují znalostním testům, aby dokázali hostům vždy doporučit správnou kombinaci jídla, předkrmu i vína. "Musí znát složení jídel, chutě vín i koňaků. Prostě musí zákazníkovi odpovědět na jakoukoli otázku," dodala.

Její slova potvrdil i Hojda, když se se smíchem svěřil: "I když jsem chtěl být původně číšník, tak tady v Domově bych číšníka dělat nechtěl. Je to opravdu náročné."