V Bukurešti vynechali při oslavách výročí obligátní ohňostroj a místo něho připravili pro obyvatele videomappingovou show. Kromě české skupiny The Macula se jí zúčastnily ještě další čtyři týmy z Polska, Maďarska, Rumunska a Francie.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Skupina The Macula není v tomto oboru žádným nováčkem. Svoji tvorbu předvedla například v roce 2010, kdy ztvárnila historii pražského Staroměstského orloje při výročí 600 let od jeho dokončení. Loni pak během prvního ročníku festivalu světla SIGNAL předvedla projekci na kostele sv. Ludmily na pražském Náměstí Míru.

Video

Videomapping na Pražském orloji. Zdroj: The Macula

V Bukurešti to byla pro zúčastněné týmy velká výzva. Projekční plocha totiž byla zhruba 20 tisíc metrů čtverečních a jednalo se tak o jeden z největších videomappingů na světě. Odpovídala tomu i účast – promítání přihlíželo kolem sta tisíc diváků.

Stavba přezdívaná po bývalém rumunském diktátorovi Ceaușeskův palác, je druhou největší administrativní budovou na světě. Ceaușesku ji nechal postavit v osmdesátých letech.

„Palác parlamentu v Bukurešti je největší budova v Evropě a po americkém Pentagonu na celém světě. K tomuto dílu jsme přistupovali s určitým respektem, tvořili jsme jej několik týdnů. Pro představu, na videomapping na kostel sv. Ludmily v Praze jsme používali tři projektory, pro parlamentní palác v Bukurešti jich bylo 104,“ řekl Amar Mulabegovič z The Macula.

Video

Projekce, kterou členové The Macula předvedli na kostele sv. Ludmily. Zdroj: The Macula

„Projekci jsme rozdělili na pět částí v duchu čísla 555, které symbolizuje stáří Bukurešti. Naší projekcí jsme se snažili vzdát hold tomuto nádhernému městu, zprostředkovat v abstrahované formě místním obyvatelům energii, kterou v nás vyvolává, energii vážnosti a velikosti skrze vizuální reinterpretace urbánních a grafických studií promítaných na průčelí budovy,“ dodal Mulabegovič.