Portrét vytvořil kubánsko-americký umělec Jorge Rodriguez-Gerada. Zobrazená tvář nepatří jedné konkrétní osobě, ale byla sestavena z fotografií 30 mužů z Washingtonu ve věku 18 až 25 let.

„Konečné dílo je terénní portrét vytvořený z 2000 tun písku, 800 tun zeminy, 10 000 dřevěných kolíků a 13 kilometrů vlákna,“ uvedl pro agenturu Reuters Rodriguez-Gerada, který podobné portréty vytvořil například v Severním Irsku, Nizozemsku nebo Španělsku.

Tvář přenesl na zem pomocí satelitu, který mu umožnil umístit dřevěné kolíky na správných místech. Pak všechny spojil vláknem a vytvořil tak šablonu, do níž byl následně položen písek společně se zeminou.

Inspirací pro vytvoření portrétu složeného z více tváří bylo Geradovi jeho dětství strávené v New Jersey, kde jeho tehdejší kamarádi pocházeli z různých etnik.

Portrét je nejlépe viditelný z vrcholu Washingtonova památníku nebo z letadla. Jeho realizace vyšla v přepočtu na více než 10 miliónů korun, které pocházely ze soukromých darů. K vidění bude do konce října, pak bude do parku opět umístěn trávník.