Juan Manuel Romano z městské rady provinční metropole Ushuaia potvrdil, že natáčecí tým a moderátor Jeremy Clarkson byli eskortováni na letiště.

„Rozhodnutí odletět přijali,“ dodal. Top Gear při natáčení v Argentině používal tři vozy značky Porsche, Lotus a Mustang. Podle místních úřadů měl Porsche poznávací značku „H982 FKL“, což připomínalo válku o Falklandy v roce 1982. Argentina, která v ní prohrála, si stále činí nárok na souostroví, jemuž říká Malvíny.

Porsche řídil Clarkson a většinu cesty si značky nikdo nevšiml. Do titulků místních médií se dostala až ke konci více než 2000 kilometrů dlouhé trasy vedoucí z lyžařského resortu Bariloche do přístavu Ushuaia.

O záměr prý nešlo

Vyhození natáčecího týmu předcházel protest argentinských válečných veteránů před hotelem, kde Clarkson a štáb televizní stanice BBC bydleli.

Britský deník Daily Telegraph citoval prohlášení, v němž BBC popřela, že by zmíněná poznávací značka byla vybrána záměrně.

„Produkce Top Gearu koupila tři vozy pro natáčení pořadu. Naznačovat, že tento vůz byl buď vybrán záměrně, anebo že mu byla připevněna jiná SPZ místo jeho původní, je naprosto nepravdivé,“ uvedl výkonný producent BBC Andy Wilman.

Daily Telegraph dále uvedl, že Porsche bylo registrováno v roce 1991, což byl poslední rok, kdy se vydávaly registrační značky s písmenem „H“. Je tak opravdu možné, že značka je na autě již od začátku.

Kontroverzí už bylo víc

Nejde o první kontroverzi týkající se nejúspěšnějšího motoristického magazínu na světě. Protesty Indie vyvolal díl, v němž si Jeremy Clarkson přidělal do kufru vozu záchod. A v roce 2011 se BBC omluvila Mexiku za poznámky, jimiž moderátoři naznačovali, že Mexičané jsou „líní a buranští“.