Kosmonauti vystoupili z ISS deset minut před půlnocí SELČ. Fincke zaznamenal, že v jeho kyslíkové lahvi poklesl tlak. Pozemní kontrola v Moskvě, která výstup do vesmíru koordinovala, dala oběma kosmonautům po 14 minutách a 22 sekundách příkaz, aby se vrátili na stanici, přestože se tlak stabilizoval.

Mluvčí amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír NASA John Petty v řídícím středisku v Houstonu oznámil, že Fickův život nebyl ohrožen, protože nepoklesl tlak ve skafandru. 

Kosmonauti měli opravit gyroskop

Cílem plánovaného pobytu ve volném kosmickém prostoru byla oprava gyroskopu, který určuje orientaci orbitálního komplexu. Fincke a ruský kosmonaut Gennadij Padalka měli na něm vyměnit porouchaný elektrický jistič. Problémy s ním nastaly v dubnu několik hodin po příletu Finckeho a Padalky. Kvůli vadnému jističi je už druhý ze čtyř gyroskopů stabilizujících stanici mimo provoz. Orbitální komplex tak stabilizují jen dva gyroskopy. První gyroskop se porouchal před dvěma lety. Závady však neohrožují stanici. NASA uvedla, že dva ze čtyř gyroskopů jsou záložní. Stanici mohou také stabilizovat pomocné raketové motory.

Oprava se musela odložit už minulý měsíc, kdy na Padalkově americkém skafandru selhalo chlazení a zamlžil se průzor. NASA oznámila, že další vycházka do kosmického prostoru se nedá očekávat před 29. červnem.

Současná posádka, která je na ISS od 21. dubna, by měla podniknout nejméně dva výstupy do volného kosmického prostoru. Na oběžné dráze by měli oba muži zůstat do poloviny října, kdy je má  vystřídat nová posádka.