"Netajila jsem se tím, uváděla jsem svou národnost ve všech dotaznících, takže organizátoři o tom věděli. Potom však polská média kolem toho způsobila rozruch, pořadatelé se trochu stáhli a nekomentovali to," řekla.

Po triumfu v soutěži zprvu hodně cestovala: "Byla to velmi příjemná zkušenost. Ale pak jsem přehodnotila svůj život a bylo mi jasné, že netoužím po dráze modelky a že chci studovat. Přihlásila jsem se na Ekonomickou akademii v Krakově."

Práci v Českém centru si tmavovlasá kráska vysnila - i proto studovala mezinárodní obchod a mezinárodní vztahy. Na otázku, jak svůj sen uskutečnila, odpovídá stručně a skromně: "Vyhrála jsem konkurs."

Manžel na úspěch své ženy nežárlí

Manžel Grzegorz Gacek, spolužák z ročníku, který na oficiálních akcích zůstává ve stínu své ženy, na manželku absolutně nežárlí: "Moc mě potěšilo, že získala tuto novou šanci. Víte, pokud bude moje žena spokojená, bude i můj život lepší." Dokonce by rád žil s manželkou v Praze.

"Myslím, že by nám tam bylo dobře. Říká se sice, že Poláci a Češi jsou si velmi blízcí - ale blízcí jsou jen pro lidi z jiných kontinentů. Ve skutečnosti máme odlišné povahy i zvyky. Lákalo by mě poznávat Česko, protože Praha je krásná a považuji ji jednoznačně za kulturní centrum Evropy."

Grzegorz Gacek by byl rád, kdyby se Renáta zúčastnila jiné soutěže krásy, například o nejkrásnější missis spolu s pětiletou dcerkou. "Nikdy jsem o tom neuvažovala, ale kdyby se dcerka chtěla později zúčastnit podobné soutěže, bránit jí nebudu, naopak dám jí několik dobrých rad," dodala bývalá misska.

Jediné, co Renátě v novém domově v Polsku velmi chybí, je česká kuchyně. Miluje knedlíky, ale ty Poláci neznají a sama je vařit neumí. Na druhou stranu - ačkoli vypadá stále stejně jako v roce 1990, podle mínění mnohých dokonce ještě krásnější v ženské zralosti - si podle svých slov "už musí dávat trochu pozor".

"Musím trochu cvičit, ráda plavu, jezdím na kole, chodím do posilovny, protože když to zanedbám, hned je to vidět," svěřila se.