Poté, co celý uplynulý týden terorizovaly Rio násilnosti spojované s drogovými gangy, provázejí karnevalové veselí mimořádná bezpečnostní opatření. Mezi publikum i účastníky průvodu se poprvé zamíchali policisté v civilu, na sambodromu byly nasazeny protibombové jednotky. V ulicích města dohlíží od soboty na pořádek tři tisíce elitních vojáků a 37 000 policistů. Akce podobného rozsahu znala přitom Brazílie dosud jen při volbách.

Přehlídky se účastní čtrnáct škol samby. Každá defiluje se čtyřmi až šesti tisíci svých členů - mezi nimiž jsou převážně obyvatelé slumů, ale i turisté a sportovní a populární hvězdy - téměř hodinu a půl.

Mezi zhruba 70 000 diváky na sambodromu v centru města byla i dědička milionů řeckého rejdaře Onassise Athina Rousselová - Onassisová. Ta se v den svých nedávných osmnáctin stala jednou z nejbohatších žen na světě a do Brazílie se podle britského tisku vydala proto, že se tu chce zasnoubit se svým milencem, třicetiletým rozvedeným dostihovým závodníkem Alvarem de Miranda Netem.