Po výroku soudu matka dětí pro média uvedla, že zákon, podle kterého byla potrestána, je podle ní chybný. „Soud dospěl k nejférovějšímu možnému verdiktu v rámci aktuálních zákonů, které musel respektovat. Ten zákon je však chybný a já plně podporuji jakékoliv kroky, které povedou k právnímu posouzení tohoto zákona. Cítím, že jsem pro své děti udělala správnou věc ve správnou chvíli,” tvrdí žena, která nebyla jmenována z důvodu respektování soukromí nezletilých dětí.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Mladá rodina se rozhodla odjet na tři týdny do Austrálie loni v říjnu, uvedl deník Coventry Telegraph. Toto datum však kolidovalo s podzimním zkouškovým obdobím a jejich jednání bylo podle nového zpřísněného zákonu trestné. Od soudu si tak matka odnesla 12měsíční podmíněný trest a otec 10měsíční. Ten totiž před soudem uznal, že je vinen. Matka před soudem ještě zdůraznila, že její rodina před odletem emocionálně trpěla. Proto se prý s manželem rozhodli navštívit své příbuzné v Austrálii.

Kdyby zaplatili pokutu, unikli by soudu

Jenže podle žaloby, která zastupovala radnici města Coventry, jsou jedinými legálními důvody pro absenci dětí během zkouškového období „nemoc či nevyhnutelné důvody”. Třídní učitel dětí jim navíc absenci odmítl povolit. Rodiče měli za své jednání zaplatit městu pokutu 240 liber (bezmála 8300 korun), to však odmítli. Případ byl proto nahlášen na policii.

„Naše radnice a školy respektují nařízení vydaná ministerstvem školství, která se snaží napomáhat vysoké úrovni školní docházky. Školy se pak mohou rozhodnout, zda absenci schválí na základě toho, co seznají jako výjimečné okolnosti. Pokuty jsou pak vypisovány radnicí na žádost škol, které seznají, že rodiče neuvedli důvěryhodný důvod pro omluvu absence jejich dětí. V tomto případě se rodiče rozhodli pokutu nezaplatit, ale dnešní výrok soudu ukázal, že byl postup radnice města korektní,” uvedl žalobce.