Obří fosílie se zuhelnatělou částí kmene včetně větví na ploše asi 1,5 krát 1,2 metru, kterou odborníci z muzea  vyzvedli ze země v pěti dílech, patří mezi největší na světě. Západočeši tímto objevem vešli do dějin novodobé paleontologie.

"Podrobným zkoumáním nálezu jsme zjistili,  že se jedná o stromovitou plavuň starou 310 miliónů let z období karbonu. Strom dosahoval výšky  kolem 12 metrů. Fosílie představuje korunu rostliny,"  řekl Josef Pšenička ze Západočeského muzea, který výzkum vede.

Podle něho se zatím podařilo z tisíce segmentů poskládat do obrazce zhruba polovinu fosílie "Je to nesmírně obtížné. Částice se neskládají do jedné roviny, ale do prostoru. Každý segment se musí očistit a nakonzervovat. Jednotlivé díly musejí na sebe přesně navazovat. Není to vůbec jednoduché, protože plavuň se všelijak proplétá horninou. Je to jako skládat prostorové puzzle. Nikdo na světě nemá s takovou prací zkušenosti, sami se na tom učíme," konstatoval Josef Pšenička.   

Zájem projevili i ze zahraničí

Dílo by podle něho mělo být dokončené až za rok. "Strávil jsem na tom stovky hodin a další měsíce mě čekají. Dělám to většinou po víkendech, kdy mám trochu více času," uvedl paleontolog.

Vzory, které budou chybět, se podle Pšeničky domalují. "To je běžná praxe. My ale máme z 99 procent originál, takže domalovánky budou minimální. Používáme přitom výraznější barvu, aby bylo zřetelné, že jde o umělé doplnění," vysvětlil Pšenička. 

Preparované kusy budou spojeny v jeden celek a uloženy do ozdobné krabice s pískem tak, aby to mělo správné dekorační prostředí pro prezentaci. "Poprvé fosílii veřejnosti představíme u nás v muzeu. Protože je ale o ní velký zájem i ze zahraničí, nebráníme se ani krátkodobým zápůjčkám do ciziny," uzavřel Pšenička.

V lokalitě kolem Radnic chtějí paleontologové bádat dál. Je to velmi specifické místo, kde byl v minulosti tropický prales zasypán sopečným popelem, a to ho vlastně zakonzervovalo v původním stavu, v jakém tam rostl.