„Botanická zahrada bude dnes otevřena nejméně do půlnoci, v případě velkého zájmu i déle. Vstupenky trpělivých návštěvníků z minulých tří dnů jsou platné, netřeba znovu platit,“ uvedl ředitel botanické zahrady Miroslav Studnička.

Květenství rostliny totiž už před třemi dny začalo sílit a napovídalo, že brzy přijde rozevření fialového kalichu, ale lidé do tropického pavilonu liberecké botanické zahrady za zmijovcem doposud chodili marně.

Rozkvetlý zmijovec titánský je pro botanickou zahradu v Liberci velkou událostí

Rozkvetlý zmijovec titánský je pro botanickou zahradu v Liberci velkou událostí

FOTO: Jaroslav Švehla, Právo

Botanici se v odhadu doby rozkvětu řídili tím, jak se rostlina chovala před třemi lety, kdy v Liberci rozkvetla poprvé. Zmýlili se o jeden den. Podle Studničky se dodnes přesně neví, čím se rozkvět rostliny řídí. „V literatuře jsou o zmijovci dost rozporné údaje. Je to svéhlavá kytka,“ říká Studnička.

Zmijovec titánský pochází ze západní Sumatry a v přírodě už téměř vymřel. V botanických zahradách ve světě je už jen stovka exemplářů této vzácné rostlin. Jeho květenství, které má podobu kanárkově žluté palice, dosahuje výšky půl druhého metru. Rostlina v této fázi produkuje výrazný pach podobný shnilému masu, v přirozeném prostředí láká hmyz, který ji opyluje. V Liberci se botanici pokusili rostlinu opylovat umělou cestou.