Australský server news.com.au připravil jejich seznam a přidal i důvody, proč by se jíst neměly.

Žraločí ploutve (Čína)

Žralok bílý. Ilustrační foto

Žralok bílý. Ilustrační foto

FOTO: Profimedia.cz

Polévku ze žraločích ploutví můžete dostat zejména v Číně, kde je tradičním pokrmem na svatbách nebo slouží k prokázání úcty při dalších formálních příležitostech. V Asii je konzumace žraločích ploutví a masa legální. Každému čtvrtému druhu žraloka přitom hrozí vyhubení.

Strnad zahradní (Francie)

Strnad je evropský zpěvný pták a ve Francii je považován za delikatesu. Vzhledem k tomu, že se jí vcelku, i s malými kostmi, musí se při konzumaci zakrýt ubrouskem a strčit do úst najednou. Podle Mezinárodního svazu pro ochranu přírody (IUCN) klesl jejich počet kvůli nelegálnímu lovu o třetinu.

Velemlok čínský (Čína)

Velemlok čínský v pražském Velemlokáriu.

Velemlok čínský v pražském Velemlokáriu

FOTO: Stáňa Seďová, Právo

Jeden z největších obojživelníků, žijící v sladkých vodách na jihu Číny, patří mezi kriticky ohrožené druhy. Za jednoho velemloka se platí až 1000 dolarů, což je pro jejich lovce lákavé, a proto se populace velemloků nejen zmenšila, co do jejich počtu, ale i do velikosti, do které dorůstají. Lovci se totiž snaží ulovit co největší kus.

Kareta obrovská (Kajmanské ostrovy)

Kareta obrovská

Kareta obrovská

FOTO: Stáňa Seďová, Právo

Na Kajmanských ostrovech je kareta národním jídlem a konzumace i chov těchto želv je legální. Želví maso se dá se sehnat po celém Karibiku, ale i v některých státech na jihu USA, přestože je tam dovoz a prodej karet obrovských nelegální.

Gorila (Konžská republika)

Gorily jsou kvůli jejich masu na pokraji vyhynutí. Například v Kongu se dá, i když nelegálně, sehnat uzené gorilí maso na trhu. Odhaduje se, že se za rok pro maso uloví přes 400 kriticky ohrožených goril.

Luskoun (Čína)

I přes nelákavý zjev, je jeho maso oblíbeným pokrmem v Číně. Také v tradiční čínské medicíně se maso užívá, má prý vliv na celkovou vitalitu organismu. Poptávka po luskounech dokázala hrozivým způsobem zničit jejich populaci v Asii, a proto se nyní dováží z Afriky. Tato zvířata přitom vedou osamělý, noční život.

Delfín (Japonsko, Tchaj-wan)

FOTO: archiv , Právo

Delfíní maso je v Japonsku běžně a legálně k dostání, přestože je způsob, jakým jsou delfíni zabíjeni, minimálně kontroverzní. Žádný z druhů delfínů, které se v Japonsku loví, však není na seznamu ohrožených druhů. Na rozdíl od Japonska je jejich lov, prodej a konzumace zakázaný nod roku 1989 na Tchaj-wanu. Přesto je tam každý rok uloveno na 1000 těchto zvířat a karbanátky z jejich masa se běžně prodávají na ulici.

Paježura Bruijnova (Papua-Nová Guinea)

Paježura Bruijnova je doma na Papui-Nové Guineji, kde byla téměř vyhubena. Paježura je jedním z mála savců, kteří kladou vejce a je tedy zásadním živočichem pro pochopení vývoje savců. Papua-Nová Guinea sice zakázala komerční lov paježur, ale tradiční lov pomocí psů je povolen. Chovné programy v zahraničních zoologických zahradách dávají paježurám aspoň malou naději do budoucna.

Žába hvízdalka (Dominika, Montserrat)

Žába hvízdalka (Leptodactylus fallax) je známá také jako "horské kuře", kvůli své velikosti a faktu, že se loví pro maso. Jeho obliba v Karibiku zapříčinila snížení populace za posledních deset let o 80 procent. Její maso je pravidelnou součástí menu tamních restaurací, i když se nyní vyskytuje pouze na ostrovech Dominika a Montserrat. Podle IUCN bylo ještě v roce 2002 zabito až 36 tisíc hvízdalek. Nyní se jejich počet odhaduje na pouhých 8000 kusů.