Srdce syna krále Ludvíka XVI. a královny Marie Antoinetty, kteří byli za francouzské revoluce popraveni gilotinou, je jediným dochovaným ostatkem Ludvíka XVII. Dosud bylo - naložené v alkoholu v křišťálové urně - uchováváno v nedaleké pařížské kapli Saint-Germain-L'Auxerrois.

Testy DNA jako důkaz

Že jde skutečně o jeho ostatek, se přitom prokázalo teprve před čtyřmi lety pomocí genetických testů, při nichž experti porovnávali DNA Ludvíka XVII. s DNA sester Marie Antoinetty. Vzorky byly odebrány z jejich vlasů.

Urna se srdcem byla za přítomnosti desítek příslušníků evropských královských rodin a dalších hostů uložena v podstavci hrobky, v níž jsou pochováni Ludvíkovi rodiče. Před bazilikou sledovaly obřad na dvou obřích plátnech tisíce zvědavců.  

Dlouhá cesta

Srdce Ludvíka XVII. má za sebou dlouhou pouť. Den po jeho smrti je při pitvě tajně v nestřeženém okamžiku vyňal lékař a stoupenec královské rodiny, načež je uložil do lihu.

Poté se dostalo do Rakouska, vlasti Marie Antoinetty, následně do Itálie. Do Paříže se vrátilo až v roce 1975. Ludvíkovo tělo věznitelé vhodili do masového hrobu.

Ludvík XVII. se narodil v roce 1785 jako druhý syn Ludvíka XVI. Následníkem trůnu se stal až po smrti svého staršího bratra v roce 1789. Za krále byl pak Ludvík XVII. prohlášen ve vězení svou matkou, tetou a sestrou bezprostředně poté, co jeho otec skončil na popravišti.