Jedno z mláďat bylo slabé, a tak ho pracovníci správy parku převezli do záchranné stanice. Zbylí dva potomci jsou v těchto dnech umisťováni do stávajících sokolích hnízd v Českém Švýcarsku v rámci běžného kroužkování mláďat. Dospělí sokolové je adoptují a zajistí jejich úspěšné vyvedení z hnízda.

„Skutečnost, že hnízdění neprobíhá tak, jak by mělo, jsme odhalili v rámci průběžného monitoringu,“ popsal odhalení problému ředitel správy parku Pavel Benda. „Hnízdiště zvláště chráněných druhů kontrolujeme z bezpečné vzdálenosti pravidelně. V konkrétním případě by bez těchto kontrol mláďata jistě nepřežila,“ dodal.

Ornitolog Václav Šena umísťuje mládě do hnízda během plánovaného kroužkování mláďat

Ornitolog Václav Šena dává mládě do hnízda při plánovaném kroužkování

FOTO: Václav Sojka

Velmi neobvyklé byly okolnosti úhynu sokolí samice a následné záchrany mláďat. Výr totiž poté, co sokolici ulovil a částečně zkonzumoval, na hnízdě seděl a sokolí mláďata zahříval.

“Můžeme se jen domnívat, zda se ve výrovi probudil mateřský pud. Každopádně jeho přítomnost na hnízdě trochu paradoxně přispěla k přežití mláďat do doby, než jsme je odebrali,“ řekl pracovník správy parku Václav Sojka.

Mláďata sokola stěhovavého odebraná z hnízda. Vpravo ostatky ulovené samice.

Mláďata sokola stěhovavého odebraná z hnízda. Vpravo ostatky ulovené samice.

FOTO: Václav Sojka

Mláďata nyní putují k pěstounům, jejichž vlastní mláďata jsou srovnatelně stará. První bylo umístěno do hnízda na Jetřichovicku v pondělí, 19. května 2014, a to v rámci plánovaného kroužkování mláďat na hnízdě.

Z prvních kontrol vyplývá, že je pěstouni přijali dobře a starají se o ně stejně, jako o vlastní potomky. Další mládě se dostane do nového hnízda v nejbližších dnech, třetí zatím zůstává v péči záchranné stanice. Až bude dostatečně silné, najdou mu pracovníci parku domov ve vhodném hnízdě.