Lovci bouří, kteří si říkají Basehunters, sledovali supercelu mezi městy Wright a Newcastle. Není to jejich první podobný počin, sledování bouří a dalších atmosférických jevů se věnují už dlouhou dobu a neváhají při tom riskovat.

Odměnou jim pak jsou záběry a fotografie, které bouře zachycují z unikátní perspektivy, která je běžným smrtelníkům zapovězena.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Magická supercela, kterou nad Texasem zachytil Mike Olbinski

Lidí, kteří se této zálibě věnují, je celá řada. Supercely jsou pro ně často tím největším úlovkem, někdy si na něj ale musí počkat. Například americký lovec bouří Mike Olbinski se v Texasu dlouho snažil zachytit perfektní supercelu, pro něj uspokojivý výsledek se mu ale podařil až po čtyřech letech snažení. [celá zpráva]

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Nad Texasem se v roce vytvořila i tato apokalyptická supercela

Supercela je sledovaným jevem především v USA, v souvislosti s jejím výskytem totiž dochází ke vzniku nejničivějších tornád. V Evropě je její výskyt výjimečný.

Supercela
Je silná bouře tvořená jediným rotujícím systémem kolem vertikální osy, kterou vytváří silný vzestupný proud a pozorovatelný vír (mezocyklóna) o průměru dvou až pěti kilometrů. Supercela patří mezi nejzávažnější atmosférické poruchy. Doprovázejí ji silné elektrostatické výboje a prudké, vytrvalé přívalové deště mnohdy doprovázené mohutným krupobitím.
Zdroj: Wikipedia