„Celý systém je energeticky zcela soběstačný, tudíž nemusí být připojen k inženýrským sítím,“ uvedl jeden z autorů vynálezu Róbert Pallya.

Zařízení má dva pohybové senzory, na nichž se dá nastavit úhel snímání přicházejícího objektu, a jsou funkční ve dne i v noci. První senzor zaznamenává pohyb do vzdálenosti 100 metrů a při zachycení objektu začne vydávat vysokofrekvenční zvuk, který je nepříjemný pro vlky a pro medvědy. Druhý senzor zachytává pohyb asi na 20 metrů a zapíná LED reflektor a silnou sirénu.

„Tohle by mělo dravce stoprocentně odplašit. Kdyby přece jenom překonal oba senzory, spustí se fotopast. Ta sice úhynu zvířat nezabrání, ale fotky jsou důkazem pro pojišťovnu. Fotopast zaznamená na SD kartu také datum i čas,“ dodal Pallya.

Student Ladislav Sádovský

Student Ladislav Sádovský, který je spoluautorem vynálezu.

FOTO: Stanislav Kramár

Vynález má především chránit stáda v terénu, ale může také fungovat na ochranu objektů před vandaly a zloději. Cena elektronického bači je zhruba 330 eur (9000 Kč).

„Nejsložitější to bylo celé vymyslet. Výroba už nebyla tak těžká,“ říká Ladislav Sádovský (17), který je spolutvůrcem vynálezu. Na projektu se podílelo deset studentů.