Na pletení pomlázky je vhodné zvolit proutí z vrby bílé, která roste u potoka. Z vrby smuteční by se proutí při pletení příliš ohýbalo. Záleží také na tom, jak je proutek suchý. Čerstvě utrhnutý se nebude při proplétání tolik lámat. Pomlázka se většinou plete z osmi proutků, stejně dlouhých a stejně silných.

„Osm proutků si od špičky srovnáme, což zajistí stejně silné šířky proutků. Podle toho nejkratšího potom seřízneme ty ostatní. Nejprve uděláme rukojeť z dalšího proutku, který zarazíme do osmi hlavních a začneme je omotávat. Proutek utahujeme, aby vzniklo krásné madlo, koneček pak zastrčíme mezi osm základních proutků,“ řekla lektorka Věra Konůpková z rodinného centra Mateřídouška v pražském Toulcově dvoře.

Dědečkové dokonce pletli nad rukojetí ozdobné košíčky, na které přidávali více proutků, obvykle tři až osm. Tato metoda je však pro zručnější pletaře.

„Pleteme tak, že si proutky rozdělíme na čtyři do pravé a čtyři do levé ruky. Vezmeme proutek odshora třeba zprava a vložíme ho mezi dva a dva na levé straně, vrátíme ho dospod. Pak vezmeme proutek naopak z levé strany a vložíme ho mezi dva a dva proutky na pravou stranu. Postup neustále opakujeme,“ popisuje Konůpková.

Horní proutek zprava vložíme mezi dva a dva na levé straně a vložíme dospod. Stejně postupujeme z druhé strany.

Horní proutek zprava vložíme mezi dva a dva na levé straně a vložíme dospod. Stejně postupujeme z druhé strany.

FOTO: Novinky

Pruty se nesmějí během pletení pustit, těžko pak přijdete na to, která čtveřice proutků byla původně vlevo a která vpravo. Porušil by se tak staročeský tvar pomlázky. Dětem mohou pomoci rodiče přidržením proutků stále na pravé a levé straně, aby je nepustily k sobě a ony se nepomíchaly.

Zakončení pomlázky je velice jednoduché. Konce všech osmi proutků stáhnete ke středu a zavážete provázkem nebo pentlí. Celková výroba pomlázky trvá přibližně pět minut.