Jordánsko, na jehož západní hranici s Izraelem Mrtvé moře leží, se proto obrátilo na mezinárodní společenství, aby se záchranou této ekologicky mimořádné lokality pomohlo. Řešením by mohlo být přečerpávání vody z Rudého moře. Podle odborníků by to musely být dvě miliardy kubických metrů vody za rok.  

Roční pokles hladiny o metr

Projekt zvaný Iniciativa pro Mrtvé moře představili experti na konferenci o hospodaření s vodními zdroji, která se konala v Jordánsku. "Hladina moře ročně klesá o metr. To má negativní důsledky pro Mrtvé moře i okolí a tato situace ohrožuje celý ekologický systém. Je třeba reagovat rychle, máme-li ekologický dopad zmírnit," řekl delegátům jordánský ministr zemědělství Hazím Násir.

Změny Násir dokumentoval například na únikových otvorech, které se tvoří u břehů mořské hladiny a jsou hluboké až 20 metrů. Upozornil na to, že s vysycháním Mrtvého moře ubývá také podzemních vod v oblasti, což by se mohlo projevit větším množstvím zemětřesení.

S financováním plánu na přečerpávání vody z Rudého moře Jordánsku pomáhá Světová banka. Cílem je zvýšit hladinu na původní úroveň, tedy na 395 metrů pod mořem. V současnosti je hladina asi o 15 metrů níž. Projekt, pro nějž se dosud podařilo získat miliardu dolarů, podporují také Izrael a palestinská samospráva, ale mnoho peněz na realizaci ještě chybí.