Video ukazuje hlístouna, který se dostal až ke břehu Kalifornského zálivu. Zaměstnanci akvária ho odtlačili zpět do hlubších vod, kde se ho podařilo i pod vodou natočit Timu Binderovi, viceprezidentovi sbírek a plánování v akváriu.

Záběry byly pořízeny už v březnu během výletu pro členy akvária, zveřejnění se ale dočkaly až toto pondělí.

Ryby podle Bindera plavaly v oblasti asi půl hodiny a snažily se neustále dostat na pláž. Jakmile se jim to podařilo, netrvalo to dlouho a pošly. Jedná se o ryby, které žijí v několikasetmetrové hloubce, proto když se dostanou do mělkých vod, většinou dlouho nepřežijí.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Hlístoun nalezený u ostrova Santa Catalina. Zdroj: Reuters

Hlístouni můžou dorůstat až 17 metrů, jedná se tak o nejdelší kostnatou rybou na světě. Tvorové spatření v Mexiku byli dlouzí asi 4,5 metru, o něco delší byl pak exemplář nalezený v říjnu loňského roku u kalifornského ostrova Santa Catalina. Asi 200kilovou mršinu muselo vytáhnout na břeh 15 lidí. [celá zpráva]

Video

BEZ KOMENTÁŘE: V říjnu roku 2012 se objevil živý hlístoun na mexické pláži Cabo San Lucas

O hlístounech se toho moc neví, vzhledem k jeho přirozenému místu výskytu je lidé spatří jen málokdy. Dlouho byli proto předmětem legend a námořníci je kvůli délce označovali za mořské hady. V přirozeném prostředí je vědci natočili až v roce 2010 v Mexickém zálivu v hloubce 1500 metrů.