Helstrup spolu s dalšími parašutisty vyskočil z letadla nad oblastí Hedmark na jihovýchodě země. Při seskoku kolem něj proletěl meteorit rychlostí kolem 300 kilometrů v hodině. Průlet natočily dvě kamery, které měl parašutista na helmě.

“Měl jsem pocit, že tam něco bylo, ale nezaregistroval jsem, co se stalo,” uvedl pro norský server NRK Helstrup. Ani po zhlédnutí záznamů z kamer si nebyl jistý, zda se jednalo o meteorit. Proto záznam odnesl do Muzea dějin přírody v Oslu. Tamní odborníci zůstali v šoku.

Meteorit se nenašel

“Nemůže to být nic jiného. Má to typický tvar pro meteority - čerstvá lomová plocha na jedné straně, zatímco druhá strana je zaoblená,” uvedl geolog Hans Amundsen ze zmiňovaného ústavu. Podle něj je pravděpodobnost natočení meteoritu v temné letové fázi mnohem menší, než vyhrát loterii třikrát za sebou.

V temné fázi už nepadá meteorit pod určitým úhlem, ale řítí se přímo k zemi a na obloze již nezáří. Kdyby parašutistu zasáhl, následky by byly katastrofální. Vědci tvrdí, že meteorit byl součástí většího kusu kamene, který explodoval zhruba 20 kilometrů nad Helstrupem.

Přesto, že se tato velmi ojedinělá událost stala už v létě roku 2012, Helstrup videozáznam zveřejnil teprve tento čtvrtek. Dosud totiž meteorit, po kterém v dané oblasti od té doby pátrá, nenašel. Nyní se tedy obrátil o pomoc i na veřejnost.