"Je to tank. Když se rozejde, je obtížné ho usměrnit," řekla ošetřovatelka Sylva Juříková.

Z chovného areálu, kde více než 60letý Fifin zimoval, vyšel sám a správným směrem. "Dokud jde, je to dobré. Stačí ho jen směrovat. Občas má trošku tendenci jít jinam, než má. Naštěstí nepatří k nejrychlejším," řekl mluvčí zoo Stanislav Derlich.

Po několika metrech ale Fifina chůze a neustálé usměrňování očividně přestaly bavit, zatáhl hlavu a čekal, jak si s ním personál zoo poradí. Deset mužů jej dotlačilo po šikmé plošině na traktor a po přejezdu pak zase dolů do letního výběhu.

Láká ho jaro

"Už se nemohl dočkat, až zase bude venku," prozradila Juříková. "Jakmile cítil, že se otepluje, snažil se ze zimoviště utíkat."

Je prý pravidlem, že se na podzim do budovy chovného areálu těší, ale později zde již nemá stání. Letos si na transport musel počkat déle. Obvykle v letním výběhu bývá už v květnu, letos se však musel kvůli chladnému počasí jeho převoz téměř o měsíc posunout," doplnil Derlich.

Želva obrovská se dožívá až 140 let. Fifin je v ostravské zoo od roku 1976. Původně sem byl dovezen i s partnerkou, která však v osmdesátých letech uhynula.